-
30 day free Returns
Soundcore by Anker, Space One
About this item
This product is available on order with delivery in 7–11 days. Join over 25,000 satisfied customers across Zimbabwe. Enjoy warranty-backed products, free returns, and fast delivery nationwide. Free collection available in Harare (Club Chambers Building 11th Floor, Nelson Mandela Ave & Third St). Bulawayo Office (Sterling House, Office 205). Courier service to other cities is provided. Click Here for Full Product Description.
SKU:
B0C6KJ3R71
Get $5 off for spending more than $300
Hurry and get $5 off for every $300 spent
Coupon Code = MG300
Next Shipment In:
0
days
00
hr
00
min
00
sc
Next Shipment in:
0
days
00
hr
00
min
00
sc
$105.00
11
People watching this product now!
9
Items sold in last 30 days
Magnet Layby Plan
- No minimum deposit
- 0% interest – only pay the product price
- Price locked – your price stays the same
Delivery Options
-
Pick up from Club Chambers 11th Floor
Cnr Nelson Mandela & 3rd , Harare
Free
-
Courier delivery (All Cities in Zimbabwe)
Our courier will deliver anywhere in Zimbabwe
1-2 Days after Arrival
$5-$10
-
Courier delivery (All Cities in Zimbabwe)
Our courier will deliver anywhere in Zimbabwe
$5-$10
1-2 Days after Arrival
-
FedEx Courier delivery
FedEx courier will deliver to the specified address
Depends
-
Warranty Backed Products
-
Stress-free Returns
Payment Methods:
Description
Frequently Asked Questions
Products still in active production from the manufacturer are sold as brand new. These are limited to the most recent models. On Magnet they have a blue “New” tag on the product images
Renewed products are items that were previously owned, used or unboxed but not used, but have been thoroughly inspected, tested, and restored to full working condition by professionals. They look and function just like brand new and they come boxed, sealed, and ready to use.
Specification
Specifications
| Color | White, Pink, Black, Blue |
|---|---|
| Model Number | A3035 |
| Model Name | Space One |
| Built-In Media | Cable |
| Age Range Description | Adult |
| Country of Origin | China |
| Customer Package Type | Rigid |
| Number of Items | 1 |
| Is Autographed | No |
| Series Number | 3035 |
| UPC | 194644139643 |
| Global Trade Identification Number | 00194644139643 |
| Manufacturer | Anker |
| External Testing Certification | / |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | Over Ear |
| Theme | Audio Technology |
| Style Name | Functional |
| Carrying Case Color | Latte Cream |
| Battery Charge Time | 2 Hours |
| Battery Average Life | 55 Hours |
| Carrying Case Battery Average Life | 55 Hours |
| Carrying Case Battery Charging Time | 2 Hours |
| Impedance | 16 ohm |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Sensitivity | 16 Ohm |
| Frequency Range | 20 Hz – 40,000 Hz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 40 Millimeters |
| Additional Features | Fast Charging |
| Enclosure Material | Flexible ear cups (possibly silicone or TPE), padded headband (possibly memory foam and leather or faux leather) |
| Specific Uses For Product | General use, Gaming, Music |
| Antenna Location | Calling |
| Compatible Devices | Cellphones, Tablets, Laptops, Gaming Consoles |
| Cable Features | Detachable |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Carrying Case Material | Synthetic waterproof material |
| Is Electric | Yes |
| Number of Power Levels | 20 |
| Total USB 2.0 Ports | 1 |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Range | 15 Meters |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Control Type | Button Control |
| Control Method | Remote |
| Controller Type | Touch-based |
| Item Weight | 259 Grams |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Carrying Case Weight | 0.1 Pounds |
| Feature | Crafted for Comfort and Style: Elegantly designed, 8° rotating ear cups effortlessly conform to the contours of any head, and a soft integrated headband evenly distributes pressure for natural prolonged wear. |
How we operate
Browse & Search
Browse for products using Categories and Search function. Add desired products to cart and check out.
Checkout & Pay
Make a payment at any of our Offices in Harare or Bulawayo. You can also pay online
Delivery
Once your payment has been processed, your product is delivered within 7-11 days from every Monday
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Soundcore by Anker, Space One” Cancel reply
Related Products
soundcore Anker P20i Bluetooth Earphones – Color : Blue
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
$39.99
Chat Now
Sony WH-CH520 Wireless Headphones – Color : White
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
$49.00
Chat Now
| color_name | White |
|---|---|
| Feature | Stay powered up for days: With up to 50 hours of battery life, you can listen to your favourite music without worrying about running out of charge. And, if your headphones battery is running low, a three-minute quick-charge can give you 1.5 hours of listening time, Crystal-clear calls: A built-in microphone provides you with hands-free calling, and it also works just as well for joining an online class or work meeting, Your sound, just how you like it: Tailor sound to your personal preference by choosing from a variety of pre-sets to match sound quality with the genre of music you’re listening to. Or create and save your own pre-sets using the EQ Custom feature on the Sony Headphones Connect app, Multipoint connectivity: For total convenience, these Bluetooth headphones can be paired with two Bluetooth devices at the same time. So when a call comes in, your headphones know which device is ringing and connects to the right one automatically, Designed for all-day comfort: Not only is the design stylish, but it’s also crafted with ease-of-use in mind. The lightweight build and swivel earcups gently slip on and off, while the adjustable headband, cushion and soft ear pads give you all-day comfort |
JBL Wave Beam 2 Adaptive Noise Cancelling – Color : Pink
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
$91.00
Chat Now
| Brand | JBL |
|---|---|
| Color | Pink |
| Batteries : | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Product Dimensions : | 8.5 x 12 x 2.75 cm; 49.4 g |
| Date First Available : | 18 October 2024 |
| Manufacturer : | JBL |
| Item model number : | JBLWBEAM2WHT |
| Feature | Water and dust resistant, 40 total hours of playback time, plus speed charging, 4 mics for crisp, clear calls, Multi-point connection, Smart Ambient technology |
JBL Wave Beam 2 Adaptive Noise Cancelling – Color : white
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
$93.00
Chat Now
| Brand | JBL |
|---|---|
| Color | white |
| Batteries : | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Product Dimensions : | 8.5 x 12 x 2.75 cm; 49.4 g |
| Date First Available : | 18 October 2024 |
| Manufacturer : | JBL |
| Item model number : | JBLWBEAM2WHT |
| Features | Water and dust resistant, 40 total hours of playback time, plus speed charging, 4 mics for crisp, clear calls, Multi-point connection, Smart Ambient technology |
EXCELLENT Based on 58 reviews Posted on Nyasha MabaraTrustindex verifies that the original source of the review is Google. I liked their service it's so efficientPosted on Nokutenda MutedeTrustindex verifies that the original source of the review is Google. Truly the best online shopping experience,very reliable and they’re patient and helpful.Best sales team I’d say!Posted on florida ngaravaTrustindex verifies that the original source of the review is Google. Very efficient and very trustworthy. Keep it up.Posted on McDonald KarongaTrustindex verifies that the original source of the review is Google. The team is just professionalPosted on Allen ChikaheTrustindex verifies that the original source of the review is Google. Very reliable,keep it upVerified by TrustindexTrustindex verified badge is the Universal Symbol of Trust. Only the greatest companies can get the verified badge who has a review score above 4.5, based on customer reviews over the past 12 months. Read more

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.