BERIBES Active Noise Cancelling Headphones
About this item
This product is available on order with delivery in 7–11 days. Join over 25,000 satisfied customers across Zimbabwe. Enjoy warranty-backed products, free returns, and fast delivery nationwide. Free collection available in Harare (Club Chambers Building 11th Floor, Nelson Mandela Ave & Third St). Bulawayo Office (Sterling House, Office 205). Courier service to other cities is provided. Click Here for Full Product Description.
Get $5 off for spending more than $300
Hurry and get $5 off for every $300 spent
Coupon Code = MG300
Next Shipment In:
Next Shipment in:
$67.00
Magnet Layby Plan
- No minimum deposit
- 0% interest – only pay the product price
- Price locked – your price stays the same
-
30 day free Returns
Delivery Options
-
Pick up from Club Chambers 11th Floor
Cnr Nelson Mandela & 3rd , Harare
Free
-
Courier delivery (All Cities in Zimbabwe)
Our courier will deliver anywhere in Zimbabwe
1-2 Days after Arrival
$5-$10
-
Courier delivery (All Cities in Zimbabwe)
Our courier will deliver anywhere in Zimbabwe
$5-$10
1-2 Days after Arrival
-
FedEx Courier delivery
FedEx courier will deliver to the specified address
Depends
-
Warranty Backed Products
-
Stress-free Returns
Payment Methods:
Description
From the brand
-

BERIBES Headphones
● We hope everyone can enjoy the fun of headphones
● BERIBES will treat everyone with the most sincere attitude, serve everyone with more service
● Whether it is design of the product, quality, every detail or other, BERIBES all hope to do better, constantly surpass ourselves
● Hope to be able to provide you with the best over ear bluetooth headphones, let BERIBES headphone be your best partner
-

Frequently Asked Questions
Products still in active production from the manufacturer are sold as brand new. These are limited to the most recent models. On Magnet they have a blue “New” tag on the product images
Renewed products are items that were previously owned, used or unboxed but not used, but have been thoroughly inspected, tested, and restored to full working condition by professionals. They look and function just like brand new and they come boxed, sealed, and ready to use.
Specification
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Brand | BERIBES |
| Model Number | WH305BB |
| Model Name | WH305BB |
| Built-In Media | TPYE-C Charging Cable |
| Age Range Description | Teen |
| Country of Origin | China |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Series Number | 305 |
| Manufacturer | BERIBES |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wired, Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Range | 10 Meters |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Control Type | Touch Control |
| Control Method | Touch |
| Battery Charge Time | 2.5 Hours |
| Battery Average Life | 70 Hours |
| Impedance | 38 ohm |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Frequency Range | 20Hz – 20,000Hz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Latency | 248 Milliseconds |
| Audio Driver Size | 40 Millimeters |
| Additional Features | Adjustable Headband, Foldable, Lightweight, Noise Cancellation, Volume Control |
| Enclosure Material | Fabric, Memory Foam |
| Specific Uses For Product | Music, Sleeping, Travel |
| Antenna Location | Calling |
| Compatible Devices | Cellphones, Desktops, Portable Media Player, Telephones, Television |
| Cable Features | Detachable |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | over ear |
| Style Name | Modern |
| Carrying Case Color | Black |
| Item Weight | 2.5 Grams |
| Unit Count | 1 Count |
| Feature | Transparency Mode: Stay aware of your surroundings effortlessly. Built-in microphones capture ambient noise, reducing volume while enhancing clarity. Hear important announcements on planes or trains, or have quick conversations, all without removing your headphones. |
How we operate
Browse & Search
Browse for products using Categories and Search function. Add desired products to cart and check out.
Checkout & Pay
Make a payment at any of our Offices in Harare or Bulawayo. You can also pay online
Delivery
Once your payment has been processed, your product is delivered within 7-11 days from every Monday
Customer Reviews
Related Products
Soundcore by Anker Q30 Hybrid Active Noise Cancelling Headphones – Color : Blue
In stock
soundcore Anker P20i Bluetooth Earphones – Color : Pink
In stock
Sony WH-CH720N Wireless Noise Cancelling Headphones, 35 hours battery life, UAE Version
In stock
Sony WH-CH520 Wireless Headphones – Color : White
In stock
| color_name | White |
|---|---|
| Feature | Stay powered up for days: With up to 50 hours of battery life, you can listen to your favourite music without worrying about running out of charge. And, if your headphones battery is running low, a three-minute quick-charge can give you 1.5 hours of listening time, Crystal-clear calls: A built-in microphone provides you with hands-free calling, and it also works just as well for joining an online class or work meeting, Your sound, just how you like it: Tailor sound to your personal preference by choosing from a variety of pre-sets to match sound quality with the genre of music you’re listening to. Or create and save your own pre-sets using the EQ Custom feature on the Sony Headphones Connect app, Multipoint connectivity: For total convenience, these Bluetooth headphones can be paired with two Bluetooth devices at the same time. So when a call comes in, your headphones know which device is ringing and connects to the right one automatically, Designed for all-day comfort: Not only is the design stylish, but it’s also crafted with ease-of-use in mind. The lightweight build and swivel earcups gently slip on and off, while the adjustable headband, cushion and soft ear pads give you all-day comfort |
Logitech H111 3.5mm Analogue Stereo Headset with Boom Microphone – Black
In stock
| Brand | Logitech |
|---|---|
| Model Number | 981-000593 |
| Model Name | H111 |
| Age Range Description | adults |
| Number of Items | 1 |
| Global Trade Identification Number | 06920377903084 |
| Manufacturer | Logitech |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wired |
| Wireless Technology | Wired |
| Color | Black |
| Style Name | closed-back |
| Impedance | 32 ohm |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Frequency Response | 20 |
| Sensitivity | 20 KHz |
| Frequency Range | 2000 Hz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Additional Features | Noise Cancellation |
| Enclosure Material | Plastic |
| Compatible Devices | Chromebooks, Windows 8, 10 and above, macOS 10.10 and above |
| Cable Features | Tangle Free |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Headphones Ear Placement | On Ear |
| Headphone Folding Features | On Ear |
| Earpiece Shape | over-ear pads |
| Control Type | Noise Control |
| Control Method | Remote |
| Item Weight | 90 Grams |
| Feature | Microphone included : Yes |
Recently Viewed
KOORUI 21:9 WQHD 3440 * 1440 4K (HDR 400)34 Inch 1800R Curved Gaming Monitor, 165Hz MPRT 1MS Hdmi DP 90% DCI-P3 OSD Roker Computer Gamer Monitors
EXCELLENT Based on 58 reviews Posted on Nyasha MabaraTrustindex verifies that the original source of the review is Google. I liked their service it's so efficientPosted on Nokutenda MutedeTrustindex verifies that the original source of the review is Google. Truly the best online shopping experience,very reliable and they’re patient and helpful.Best sales team I’d say!Posted on florida ngaravaTrustindex verifies that the original source of the review is Google. Very efficient and very trustworthy. Keep it up.Posted on McDonald KarongaTrustindex verifies that the original source of the review is Google. The team is just professionalPosted on Allen ChikaheTrustindex verifies that the original source of the review is Google. Very reliable,keep it upVerified by TrustindexTrustindex verified badge is the Universal Symbol of Trust. Only the greatest companies can get the verified badge who has a review score above 4.5, based on customer reviews over the past 12 months. Read more



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.